دلیل اروپا اسرائیل نتانیاهو بلغارستان

دلیل: اروپا اسرائیل نتانیاهو بلغارستان رژیم صهیونیستی اخبار بین الملل

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی لاریجانی به داد مجلس برسد / احمد مازنی

یک نماینده اصلاح‌طلب مجلس اعتقاد است بر مظلومیت نظارت مجلس باید خون گریه کرد. به نظر او اصلا نظارت مجلس نظارت نیست، چون می‌خواهیم از رئیس‌جمهور پرسش کنیم می‌گوی

لاریجانی به داد مجلس برسد / احمد مازنی

احمد مازنی: لاریجانی به داد مجلس برسد

عبارات مهم : قانون

یک نماینده اصلاح طلب مجلس اعتقاد است بر مظلومیت نظارت مجلس باید خون گریه کرد. به نظر او اصلا نظارت مجلس نظارت نیست، چون می خواهیم از مدیر جمهور پرسش کنیم می گویند این تضعیف مدیر جمهور است.

مجلس دهم درحالی وارد سومین سالش شده است که احمد مازنی نماینده پایتخت کشور عزیزمان ایران و عضوکمیسیون فرهنگی مجلس از ضعیف بودن بخش نظارتی مجلس گلایه دارد و می گوید با توجه به نظام انتخاباتی که ما داریم بیش از آنکه از خدا و مردم حساب ببریم از شورای نگهبان، اطلاعات سپاه، وزارت اطلاعات و عوامل اجرایی می ترسیم. به خاطر همین شرایط است که مازنی می گوید به عنوان یک نماینده طوری واکنش‌ها می کند که در دوره بعد صلاحیتش تایید شود.

لاریجانی به داد مجلس برسد / احمد مازنی

متن گفت وگو احمد مازنی با «اعتمادآنلاین» را در زیر می خوانید؛

*آقای مازنی، مجلس دهم وارد سال سوم شده است هست، با توجه به شرایط کشور به نظر شما مهمترین اولویت مجلس جهت قانونگذاری در سال سوم چه باید باشد؟

مهمترین چالش کشور که در حوزه های دیگر هم تاثیرگذار بوده و باعث شده است که به نوعی اداره کشور با مسئله روبرو باشد، اصلاح نظام انتخابات هست. اگر دولت در ارائه لایحه جامع انتخابات تسریع کند و در مجلس نظام انتخابات را اصلاح کنیم پرسشها بسیاری حل می شود و این عنوان الویت اول و مهمترین الویت مجلس در قانونگذاری است.

یک نماینده اصلاح‌طلب مجلس اعتقاد است بر مظلومیت نظارت مجلس باید خون گریه کرد. به نظر او اصلا نظارت مجلس نظارت نیست، چون می‌خواهیم از رئیس‌جمهور پرسش کنیم می‌گوی

الویت دوم جهت قانونگذاری مجلس در سال سوم مجلس با توجه به اتفاقات دی ماه سال گذشته به نظر می رسد تصویب قانون نحوه برگزاری تجمعات و اعتراضات قانونی طبق اصل 27 قانون اساسی است.

*اخیرا دولت در مصوبه ای مکان هایی را جهت اعتراض مردم در نظر گرفته هست. چه زمانی قرار است که طرح برگزاری تجمعات که از سوی شما تهیه شده است در مجلس بررسی شود؟

طبیعی است که مجلس بر اساس نوبت طرح ها را در دستور قرار می دهد. من طرح برگزاری تجمعات را با قید دو فوریت به هیات رئیسه ارائه کردم. آرزویم این است که هر چه سریعتر مراحل بررسی این طرح در کمیسیون و معاونت قوانین طی شود و در دستور قرار بگیرد و نمایندگان هم به آن کلیات آن رای دهند. اگر اشکالی هم دارد نمایندگان آن اشتباهات را برطرف کنند.

لاریجانی به داد مجلس برسد / احمد مازنی

بالاخره مردمی که صاحب حق هستند اگر درخواست کردند راهپیمایی، تحصن، اعتراض و اعتصاب کنند باید بدانند که از کجا مجوز بگیرند و چه مسایلی را مراعات کنند و مسئولان چه مسئولیتی در قبال اعتراضات به حق مردم دارند. در این زمینه ها قانون نداریم در حالیکه انباشت توقعات و انتظارات و مطالبات مردم باعث می شود که یک جایی مردم کم بیاورند و چارچوب های قانونی را رعایت نکنند و بخواهند غیر قانونی اعتراض کنند.

اگر بتوانیم این قانون را امسال به تصویب برسانیم در حوزه سیاسی بسیار مهم خواهد بود. ممکن است عنوان کنند که مردم پرسشها اقتصادی، بیکاری، رکود و… دارند ولی من می گویم اختلاف نظرهایی که وجود دارد نشان می دهد که نظام انتخابات و روش اعتراض نیاز به اصلاح دارد و باید بتوانیم قوانین و رویه ها را اصلاح کنیم که به حل مسایل اجتماعی و اقتصادی کمک می کند.

یک نماینده اصلاح‌طلب مجلس اعتقاد است بر مظلومیت نظارت مجلس باید خون گریه کرد. به نظر او اصلا نظارت مجلس نظارت نیست، چون می‌خواهیم از رئیس‌جمهور پرسش کنیم می‌گوی

نظارت مجلس نظارت نیست

*آقای مازنی، در سال 96 سوال، استیضاح و تحقیق و تفحص های بسیاری مطرح شد و در این سه ماه گذشته هم باز حرف از تحقیق و تفحص است ولی بسیاری از این طرح های تحقیق و تفحص به نتیجه نمی رسند درحالیکه تحقیق و تفحص جزء بازوان نظارتی مجلس هست. ارزیابی شما از بعد نظارتی مجلس چیست؟

نماینده زمانیکه وارد مجلس می شود مانند فردی است که وسط فیلم وارد سینما می شود و تا چشم هایش را بتواند باز کند و ببیند کجا آمده و به آن فضا عادت کند وقت می برد. واقعیت این است که یکی از بخش هایی که در کشور ما بسیار ناکارآمد است بحث نظارت است و در مجلس هم چنین است.

لاریجانی به داد مجلس برسد / احمد مازنی

من احساس می کنم که بر مظلومیت نظارت مجلس باید خون گریه کرد. اصلا نظارت مجلس نظارت نیست، چون می خواهیم از مدیر جمهور پرسش کنیم می گویند این تضعیف رییس جمهور هست. البته بعضی بدشان نمی آید جهت تضعیف رییس جمهور پرسش کنند. هر دوی این موارد بد است و علت ندارد که رییس جمهور و تیم همراه ایشان که ما هم جزو حامیان ایشان هستیم احساس کنند که پرسش از رییس جمهور چیز بدی هست. کسی هم که پرسش می کند نباید نشانه دیگری را تعقیب کند پرسش باید در چارچوب پرسش و با نیت حل مسایل کشور بوده و نشانه جناحی در آن نباشد.

نمی خواستیم قالیباف را در کشور خراب کنیم

*به نظر شما آیا عموما طرح های تحقیق و تفحص با اقبال زیادی مواجه نمی شود یا با لابی گری خاتمه پیدا می کند؟ نمونه واضح این عنوان تحقیق و تفحص از شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران بود…

زمانیکه تحقیق و تفحص از شهرداری دوران آقای قالیباف مطرح بود خدا را شاهد می گیرم که هنگامی که می خواستم آن را امضا کنم گفتم امضا می کنم تا انصاف در مورد آقای قالیباف رعایت شود. ما که نمی خواستیم قالیباف را در این کشور خراب کنیم. بلکه می خواستیم شبه ای که است را برطرف کنیم. ولی زمانیکه به تحقیق و تفحص تصویر العمل منفی نشان داده می شود و تلاش می شود که امضاها کم شود و رای نیاورد مسئله و مسئله از آنچه که است بزرگتر جلوه می کند.

مردم می گویند که اینها متهم بودند به اینکه کار خلاف قانون در مورد املاک شهرداری کرده اند. اینکه حاضر نشدند تا در پیشگاه نمایندگان ملت پاسخگو باشند و تلاش کردند تا تحقیق و تفحص رای نیاورد و نمایندگان امضاها را بعد بگیرند مشخص می شود که مسئله خیلی بزرگتر از این حرف ها هست. خطر این برداشت بسیار زیاد از اتفاقی است که در دوران شهرداری آقای قالیباف افتاده است.

از سوی دیگر زمانیکه پرسش از رییس جمهور مطرح می شود تلاش می شود که امضاها را بعد بگیرند و پرسش طرح نشود. در این شرایط این استنباط می شود که آیا آقای رییس جمهور به مجلس نمی آیند تا جواب بدهند و از چه چیزی دلواپس هست. اینکه یک رییس جمهور فرهیخته، معتدل با نگرش اصلاحی بیاید و به نمایندگان مجلس جواب بدهد به کام ملت شیرین و در عرصه بین المللی ارزشمند هست. بنابراین سوال، تذکر، استیضاح همه به نوعی لوث شده است و من به عنوان یک نماینده احساس نمی کنم که در امر نظارت تاثیر گذار هستم.

از دولت تقاضا می کنم از نظارت مجلس استقبال کند

*یعنی شما معتقدید استقبال نکردن دولت از تذکر و پرسش مانعی جهت بعد نظارتی مجلس است؟

بله، احساس می کنم که اگر بخواهیم وارد حیطه نظارت شویم عوامل زیادی است که نگذارد نظارت اتفاق بیفتد. اینکه تلاش می کنند که امضاها بعد گرفته شود و پرسش و استیضاح رای نیاورد به معنای این است که می خواهند جهت نظارت مانع ایجاد کنند. تقاضا و خواهشم از آقای لاریجانی به عنوان رییس مجلس و اعضای هیات رئیسه این است که در این بخش به داد مجلس و کشور برسند و مثابه نکنند. از آقای رییس جمهور و دولت تقاضا می کنم که از نظارت مجلس استقبال کنند و امروز یعنی دوره نمایندگانی ما دوره ریاست جمهوری و وزارت را نبینند بلکه نگاه کنند که مجلس دهم و دولت دوازدهم چقدر می تواند تاثیرگذار باشد و چند گام به سمت مردم سالاری و نهادینه کردن حاکمیت مردم بر مردم پیش رفته ایم. این موارد را باید در همین فضای نظارت محقق کنیم.

پس دولت کی لایحه اصلاح نظام انتخابات را به مجلس می دهد؟

*انتقاداتی نسبت به ترکیب هیات رئیسه قبلی مجلس مطرح بود، با توجه به تغییرات اخیر در آن فکر می کنید اوضاع جهت مجلس بهتر خواهد شد؟

من بیش از اینکه به افراد فکر کنم به نوع نگاه فکر می کنم؛ البته افراد چه در هیات رئیسه و چه در سایر سطوح محدودیت ها و ملاحظات خاص خودشان را دارند. در خصوص نظام انتخابات اخیرا چند بار تاکید کردم که ما نظام انتخاباتی می خواهیم که نماینده از خدا بترسد و پروای مردم را داشته باشد. ولی با توجه به نظام انتخاباتی که ما داریم بیش از آنکه از خدا و مردم حساب ببریم از شورای نگهبان، اطلاعات سپاه، وزارت اطلاعات و عوامل اجرایی می ترسیم. در این شرایط من به طریقی واکنش‌ها می کنم که در دوره بعد صلاحیتم تایید شود. با توجه به این شرایط طبیعی است که چه رییس مجلس باشیم، چه هیات رئیسه و چه نماینده معمولی نمی توانیم تاثیر گذار باشید مگر اینکه اراده کنیم و مانند مرحوم مدرس که فراتر از این سازوکارها و رویه ها و نگاه ها، حرکت کنیم و اصلاح طلب به معنای واقعی می شویم. اصلاح طلب واقعی کسی است که در عین اینکه با طمانینه حرکت می کند می خواهد ساختارها و مرزها را بشکند و از مسیر قانونی، منطقی و درست اصلاح کند.

یکی از این مسیرها اصلاح نظام انتخابات و قانون انتخابات است که در حال حاضر حدود 2 سال است که منتظر هستیم دولت لایحه آن را بدهد. ولی من نمی دانم که آقای رییس جمهور احساس مسئولیت در این خصوص نمی کند یا هیات وزیران فکر می کنند که مسئله کوچکی است و می خواهند بگذارند دولت دیگری این کار را انجام دهد. دولت یازدهم گذشت و عمر دولت دوازدهم به زودی یکساله می شود بعد دولت کی می خواهد این لایحه را ارائه کند؟ مجلس دهم که هماهنگ و همراه با آقای روحانی است و یک نسیمی از اصلاحات در آن احساس می شود اگر از این وقت جهت اصلاح قانون انتخابات استفاده نکنیم بعد کی می خواهیم این کار را انجام دهیم؟

واژه های کلیدی: قانون | قانونی | انتخابات | اصلاح طلب | رییس جمهور | قانون اساسی | ریاست جمهوری | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog